Zorg voor nationaal en cultureel erfgoed
Nederland en NS zijn al 175 jaar met elkaar verbonden. Samen spelen we een belangrijke rol in de ontwikkeling van Nederland en haar inwoners. Om ervoor te zorgen dat ook toekomstige generaties kunnen blijven genieten van ons rijke spoorwegverleden, werken we samen met organisaties die dit erfgoed bewaren en beheren.
Spoorwegmuseum en -archief
Spoorwegmuseum
Met steun van NS vernieuwde Het Spoorwegmuseum zich in 2005 volledig. Sindsdien hoort het museum bij de top van Nederland. Je vindt er een levendige collectie die het spoorwegverleden tot leven brengt.
Het museum verbindt verleden en heden, bijvoorbeeld met een dagelijkse pendeltrein tussen Utrecht Centraal en het Maliebaanstation. Op de website van Het Spoorwegmuseum lees je meer over de geschiedenis van de spoorwegen in Nederland.
Utrechts Archief
NS werkt samen met Het Utrechts Archief om ons spoorverleden te bewaren. Zo zorgen we ervoor dat deze geschiedenis ook voor jou en volgende generaties toegankelijk blijft.
Koninklijke wachtkamers
Samen met ProRail beheren we de stations in Nederland. Van de 31 stationsgebouwen hebben er veel een monumentenstatus, zoals een gemeentelijk, provinciaal of rijksmonument. Bijzondere voorbeelden zijn de gerestaureerde Koninklijke Wachtkamers in Amsterdam, Den Haag Hollands Spoor en Baarn.
Vroeger maakte ook de koninklijke familie gebruik van het spoor. Zij reisden met speciale rijtuigen en hadden op sommige stations een eigen ingang en aparte vertrekken: de koninklijke wachtkamers. Hier verbleven zij vóór vertrek of ontvingen zij buitenlandse gasten.
Wachtkamers in Nederland
Den Haag had vroeger twee koninklijke wachtkamers: één bij station Hollands Spoor en één in station Staatsspoor (het huidige Den Haag Centraal). Het volledige interieur van dit gesloopte station uit 1976 is nu te zien in Het Spoorwegmuseum in Utrecht.
Andere stations met koninklijke wachtruimtes zijn Apeldoorn, Baarn, Vlissingen en Amsterdam. De wachtkamers in Den Haag Hollands Spoor, Baarn en Amsterdam zijn in de afgelopen tien jaar gerestaureerd.
Wagenwerkplaats Amersfoort
De voormalige Wagenwerkplaats in Amersfoort laat goed zien hoe belangrijk NS duurzaamheid en behoud van cultureel erfgoed vindt. Nadat het terrein werd gesloten, kregen de gebouwen een monumentenstatus. Een deel kreeg een nieuwe functie. Zo vestigde Holland Opera zich in de Veerensmederij en CliniClowns in de Wielendraaierij.
Restaurant op perron 4/5 van station Amersfoort
Ook station Amersfoort heeft een bijzonder historisch gebouw: het voormalige perrongebouw op perron 4/5. Hier vind je nu ‘Bar Beton’, een fijne plek om te eten, drinken en vergaderen.