24 uur cultuur en musea in Leiden
Wist je dat Leiden vroeger de tweede stad van Nederland was? Of dat Rembrandt hier het licht zag? En dat Einstein zijn relativiteitsformule hier ontwikkelde? In deze universiteitsstad valt veel te ontdekken. We creëerden een programma vol culturele activiteiten. Met inspirerende kunst- en museumtips. Want Leiden is met haar rijke verhalen, dertien musea en vijfendertig hofjes een geliefd dagje uit bij cultuurproevers. De historische stad is lekker compact en overzichtelijk. Alle activiteiten zijn te voet vanaf station Leiden Centraal bereikbaar.
Het dagprogramma op een rij:
- 10:00 uur: Ontdek het Leidse verleden in Museum De Lakenhal
- 12:00 uur: Beklim de Burcht en geniet van het Leidse vergezicht
- 13:00: Lunchen in de tropische huiskamer van Leiden: Paco Ciao
- 14:00 uur: Bewonder kunstschatten in Leidse musea
- 17:30 uur: Heerlijk dineren in historische setting bij Waag
- 20:00 uur: Genieten in Nederlands oudste theater
- 23:00 uur: Voldaan naar huis of blijf je lekker slapen in Leiden?
10:00 uur: Ontdek het Leidse verleden in Museum De Lakenhal
Vanaf station Leiden Centraal wandel je naar het museum langs monument Kiek. Wist je dat het woord 'kiekje' zijn oorsprong heeft in Leiden? Je leert er alles over bij dit kunstwerk. Ook passeer je Molen de Valk uit 1743. De enig overgebleven stellingmolen is nu een museum. Ooit waren er negentien die de stad verdedigden.
Museum De Lakenhal
Na tien minuten arriveer je al bij stedelijk Museum De Lakenhal. Gevestigd in een fraai gerestaureerde zeventien-eeuwse keurhal voor wollen stoffen. Dompel je onder in het roemruchte verleden van Leiden. De perfecte activiteit om je dag mee te starten. Neem direct een kop koffie in museumcafé Laken. Dan ben je lekker scherp voor een flinke dosis kennis.
Zeven collectiepresentaties nemen je mee in het verleden van Leiden. Een ware kunstbelevenis. Je reist door de glorietijden van de lakenindustrie, de Gouden Eeuw en ontdekt Leiden als universiteitsstad. Ook het Leids beleg en ontzet komen aan bod. Verwacht kunst van oude meesters, maar ook eigentijds werk. De highlights van je museumbezoek zijn Lucas van Leydens’ wereldberoemde drieluik ‘Laatste Oordeel’ en uiteraard de schilderijen van Rembrandt. Leiden is immers de geboortestad van onze grootmeester. Daarover ontdek je trouwens alles bij een andere boeiende activiteit: de Rembrandtroute.
Vanaf Leiden Centraal wandel je binnen tien minuten naar Museum De Lakenhal. Liever met de OV-fiets? Dan ben je twee minuten onderweg.
- Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur
- Entree: Volwassenen € 16 (gratis met museumkaart en voor kinderen tot en met 17 jaar)
- Ontdek de tentoonstellingen bij Museum De Lakenhal
Oude Singel 32
12:00 uur: Beklim de Burcht en geniet van het Leidse vergezicht
Na je bezoek aan Museum De Lakenhal bekijk je de stad met een scherper oog. Het boeiende verleden is springlevend. Dat merk je tijdens de wandeling naar De Burcht, je volgende bestemming. Je komt langs eeuwenoude grachtenpanden en historische plekken zoals de oudste overdekte brug van Nederland: de Koornbrug. Achter elke straathoek schuilt een verhaal. Let ook op de openbare kunst. Leiden kent 130 muurgedichten. Pareltjes der letteren op verborgen plekjes. Welke ontdek jij?
De Leidse Burcht
Rijksmonument De Burcht is een belangrijk symbool van Leiden. Want dit oudste bouwwerk ligt al eeuwen in het hart van de stad. Nu is het een beetje verscholen tussen alle huizen die er later omheen zijn gebouwd. Het fort is gelegen op een motte. Waarschijnlijk is deze archeologisch interessante heuvel in de negende eeuw al door bewoners gevormd. Beklim De Burcht, bekijk de vele schietgaten in de dikke ringmuur en geniet van het vergezicht.
Vanaf Museum De Lakenhal wandel je in ongeveer tien minuten naar de Leidse Burcht. Met de OV-fiets ben je vijf minuten onderweg.
- Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur en zondag van 11.00 tot 15.00 uur
- Entree: gratis
- Krijg alvast een impressie van de Leidse Burcht
Burgsteeg
13:00 uur: Lunchen in de tropische huiskamer van Leiden: Paco Ciao
Bij Paco Ciao in Leiden stap je even uit het alledaagse. De sfeer neemt je mee alsof je op reis bent: kleurrijke parasols, weelderige planten aan het plafond en Perzische tapijten onder je voeten. Je geniet hier van een uitgebreid ontbijt, lunch of een gezellig diner. De kaart biedt een divers aanbod. Probeer bijvoorbeeld de Bao Bun met sticky tempeh, srirachamayonnaise en koriander. Of ga voor de Buddha Bowl met avocado, feta en falafel. Niet je smaak? Lees dan voor meer inspiratie ons blog 8x de lekkerste restaurants van Leiden.
Vanaf de Leidse Burcht wandel je een kleine twintig minuten naar Paco Ciao. Met de OV-fiets ben je er in ongeveer vijf minuten.
- Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 0.00 uur, vrijdag en zaterdag van 9.00 tot 0.00 uur en zondag van 9.00 tot 23.00 uur
- Je bestelt hier een lunchgerecht voor ongeveer € 15
Stationsweg 25
14.00 uur: Bewonder kunstschatten in Leidse musea
Na de lunch begin je vol energie aan de volgende culturele activiteit. Uit het grote aanbod van Leidse musea selecteerden wij twee interessante opties: het Rijksmuseum van Oudheden of het Wereldmuseum Leiden. Welke kies jij vanmiddag?
Rijksmuseum van de Oudheden
Rijksmuseum van Oudheden heeft een indrukwekkende collectie archeologische kunstschatten uit Nederland en de rest van de wereld. Bekijk IJstijd-overlevers, waan je in het oude Egypte en bezoek de wisselende tentoonstellingen. Het museum ligt aan de voornaamste gracht van Leiden, met statige panden en rijk gedecoreerde gevels. Zoek de verschillen tussen de Amsterdamse, Leidse en Belgische stijl.
Vanaf Paco Ciao wandel je in ongeveer tien minuten naar het Rijksmuseum van de Oudheden. Met de OV-fiets ben je er binnen vijf minuten.
- Openingstijden: maandag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur (elke donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur)
- Entree: Volwassenen € 14 (gratis met museumkaart en voor kinderen tot en met 18 jaar)
- Ontdek het aanbod aan tentoonstellingen bij het Rijksmuseum van de Oudheden
Rapenburg 28
Wereldmuseum Leiden
Sinds 1887 verzamelt het Wereldmuseum in Leiden erfgoed van alle continenten. Je vindt hier niet alleen duizenden jaren oude kunstparels. Juist de collectie alledaagse gebruiksvoorwerpen maakt deze plek interessant. Zoek vooral ook even de stilte in de beeldentuin op of geniet van koffie en kunstboeken in het museumcafé.
Vanaf het Rijksmuseum van de Oudheden wandel je binnen tien minuten naar het Wereldmuseum Leiden. Met de OV-fiets ben je er in twee minuten.
- Openingstijden: maandag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur
- Entree: Volwassenen € 16, studenten € 11 en jongeren tot en met 18 jaar gratis
- Ontdek wat er te zien en doen is in het Wereldmuseum Leiden
Steenstraat 1B
17.30 uur: Heerlijk dineren in historische setting bij Waag
Terwijl je van het museum naar je dinerlocatie wandelt, kom je vast een verscholen hofje tegen uit de Hofjesroute. Een leuke activiteit voor je volgende dagje Leiden. Stap ook even binnen bij de eeuwenoude Pieterskerk uit 1121. En ontdek het verhaal achter de sleutels van Leiden.
Restaurant Waag
Restaurant Waag ligt in het bruisende deel van de stad. Het is gevestigd in het oude waaggebouw, een rijksmonument uit 1657. Herken je de stijl van het Hollandse Classicisme? Boven de poort hangt een fraai reliëf, gemaakt door kunstenaar Rombout Verhulst, waarop het waagbedrijf wordt afgebeeld. Geniet van je diner op deze plek waar oud en nieuw samensmelten. En zoek naar iets typisch Leids op de kaart. Zoals hutspot of haring met wittebrood. Bij mooi weer is het hier goed toeven aan waterkant.
Vanaf het Wereldmuseum Leiden wandel je in ongeveer tien minuten naar Waag. Met de OV-fiets ben je er binnen vijf minuten.
- Openingstijden: zondag tot en met woensdag van 11.00 tot 22.00 uur, donderdag van 10.00 tot 23.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 2.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 1.00 uur
- Je bestelt hier een hoofdgerecht voor ongeveer € 26
- Bekijk alvast de menukaart van Waag
Aalmarkt 21
20.00 uur: Genieten in Nederlands oudste theater
Na het vergaren van alle kennis vandaag, is het tijd voor een ontspannende activiteit. Verwonder, geniet en zak lekker weg in het rode pluche tijdens een voorstelling in de Leidse Schouwburg. Dit intieme theater met klassieke bonbonnièrevorm is gebouwd in 1705. Vooral de prachtige balkons zijn een lust voor het oog.
Vanaf Waag wandel je in ongeveer vijf minuten naar de Leidse Schouwburg. Met de OV-fiets ben je er in twee minuten.
- Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 23.00 uur
- Ontdek de agenda bij Leidse Schouwburg Stadsgehoorzaal
Oude Vest 43
23.00 uur: Voldaan naar huis of blijf je lekker slapen in Leiden?
Je dag vol kunst, historie en musea in Leiden zit erop. Met gemak wandel je nu terug naar het Centraal Station voor je terugreis naar huis.
Blijf je liever slapen, dan hebben we een sfeervolle hoteltip voor je. Huys van Leyden is een viersterren boetiekhotel in een monumentaal pand in de binnenstad. Met slechts dertien kamers is het een van de kleinste hotels van ons land. Hier ben je nog echt te gast, slaap je in ruime brocante ingerichte kamers en hangt zelfs kunst aan de muur. Kan je morgen nog een dagje blijven en andere activiteiten plannen. Zoals onze andere museumtip van vanmiddag.
Vanaf de Leidse Schouwburg wandel je in tien minuten naar het Huys van Leyden. Met de OV-fiets ben je er binnen vijf minuten.
- Inchecken kan vanaf 15.00 uur en uitchecken kan tot 11.00 uur
- Je boekt hier een kamer vanaf € 115 voor twee personen
- Ontdek het aanbod aan kamers bij het Huys van Leyden
Oude Singel 212
Tekst: Christy Melsbach - Insiders, bewerkt door: Myrthe Pijnenburg - Insiders
Beeld: Visit Leiden, Dirk van Egmond, Ronald Tileman, Karin Borghouts, Simone Both, Nienke Broeksema, Museum Volkenkunde, Rob Overmeer, Huys van Leyden, Rolinda Windhorst, Paco Ciao
Geïnspireerd om op pad te gaan?
Meer inspiratie voor jouw dagje uit
8x de lekkerste restaurants van Leiden
Dé hotspots voor heerlijk eten en drinken in Leiden.
Groepsticket Daluren
Voordelig reizen met de trein met een groep vanaf 2 personen. Dit ticket is geldig tijdens daluren.
vanaf 7,60 per persoon